Pizza itálie

Odkud je Pizza a jak se dostala na náš stůl?

Pizza, toto univerzálně milované jídlo, má fascinující historii, která sahá daleko do minulosti. Její příběh začíná v antických civilizacích, prochází středověkou Itálií a rozšiřuje se do celého světa. Dnes je pizza synonymem pro rychlé občerstvení, rodinné večeře i gurmánský zážitek. Jak se ale toto skromné jídlo stalo globálním fenoménem?

Antické kořeny pizzy

Předchůdci pizzy se objevují už v antickém Egyptě, Řecku a Římě. Tyto starověké civilizace připravovaly ploché chleby obložené různými ingrediencemi. V Řecku byl populární „plakous“, plochý chléb s bylinkami, cibulí a česnekem. Římané měli „focaccia“, kterou občas obložili olivami a sýrem.

Středověká Itálie, kolébka moderní pizzy

Moderní pizza, jak ji známe dnes, má své kořeny v Neapoli, Itálie. Ve středověku se zde začaly pečené ploché chleby obložené rajčaty, sýrem, olejem, ančovičkami a česnekem. Tato jednoduchá a levná pochoutka byla obzvláště oblíbená mezi chudými obyvateli města.

Rajčata, revoluce v přípravě pizzy

Přelomovým momentem v historii pizzy bylo přivezení rajčat z Nového světa do Evropy v 16. století. Původně byla rajčata považována za jedovatá, ale nakonec se stala klíčovou ingrediencí neapolské pizzy. Vznikla tak pizza Margherita, pojmenovaná na počest královny Margherity Savojské, která si oblíbila pizzu obloženou rajčaty, mozzarellou a bazalkou, připomínající barvy italské vlajky.

Rozšíření přes hranice Itálie

V 19. a 20. století se pizza začala šířit díky italským imigrantům do Spojených států, Kanady, Austrálie a dalších zemí. V USA se pizza stala extrémně populární po druhé světové válce, kdy se američtí vojáci vrátili z Itálie s chutí na toto jednoduché, ale chutné jídlo.

Současnost, pizza v globální kultuře

Dnes je pizza globálním fenoménem, který překračuje kulturní a geografické hranice. Od svých skromných začátků v Neapoli se rozvinula do nekonečného množství variant, od klasické italské pizzy po americké verze s tlustým těstem a bohatou oblohou. Pizza se stala nejen oblíbeným jídlem na celém světě, ale také předmětem kulinářského umění, s mezinárodními soutěžemi a gurmánskými interpretacemi.

Pizza dokazuje, že jednoduché ingredience mohou vytvořit něco, co osloví miliony lidí po celém světě. Její historie je příběhem inovace, tradice a globálního sdílení.

Napsal

Tomáš Rohlena

2 články

Velký rozhled skrze všemožná témata, získaný letitým studiem světových událostí.
Zobrazit všechny články

Napiš komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *